top of page

Jakie mamy mechanizmy osiągniecia naszych celów?

Każdy z nas ma marzenia. Ustalamy sobie cel, wyznaczamy działania i ruszamy w podróż żeby ten cel osiągnąć.


Skąd rodzą się nasze cele, nasze marzenia? Nasze cele wynikają z naszych potrzeb. Możemy im zaufać, ponieważ nasze życie ciągle się zmienia, podobnie jak nasze życzenia. Jednak to nie samo osiągniecie celu jest tak najważniejsze, ale droga do niego.

I tu powstaje pytanie. Jakie mamy mechanizmy osiągniecia naszych celów?

Dziś chcę przedstawić wam technikę WOOP opracowaną przez Gabriele Oettingen, profesor psychologii na Uniwersytecie Nowojorskim . Metoda WOOP powstała w oparciu o ponad 20 lat badań naukowych nad ludzką motywacją. Przydaje się jak w życiu zawodowym, tak i w życiu prywatnym, sprawdza się przy celach mniejszych i większych, krótko i długoterminowych. WOOP składa się z 4 literek, od angielskich słów: Wish (cel, życzenie), Outcome (wynik, pożądany rezultat, korzyść), Obstacle (przeszkoda), Plan (plan).


Technika zajmuje ledwo 5 min, ale wyniki jej możemy już odczuwać po pierwszym woop-owaniu (tak to nazywa sama Pani Profesor). Możemy woop-ować w pociągu, metrze, autobusie, w domu, w przerwie w pracy.

Oprócz pomocy w osiągnieciu celów, WOOP pomaga nam zrozumieć, czy ten cel, który wybraliśmy jest odpowiedni, jest dla nas, czy jesteśmy w stanie go osiągnąć, bo skupiamy się wtedy nie tylko na życzeniu, ale też na przeszkodach, które musimy pokonać.

4 kroki WOOP:

1. Wish - pomyśl o swoich życzeniach, wyodrębnij jeden cel (może być na dziś, na tydzień czy nawet na dłużej). I klarownie podsumuj go w 3-4 słowach. Uważaj, ten cel ma być dla ciebie wyzwaniem, ale realnym w osiągnieciu.

2. Outcome – pomyśl o najlepszym możliwym wyniku. Warto go mocno zrealizować i wyobrazić jakbyś się czul/aś gdyby cel był zrealizowany.

3. Obstacle – teraz czas żeby pomyśleć oraz przeanalizować możliwe przeszkody. To mogą być zachowania, emocje, brak motywacji, czasu itd. Nazwij każdą przeszkodę po imieniu.

4. Plan – mając przeszkody w głowie, zaplanuj swoje działania. Wykorzystaj metodę ‘IF-THEN’, czyli ‘Jeśli… – To… ‘’. Czyli jeśli pojawia się przeszkoda, to zrobię to i to.

I to w zasadzie tyle, żeby zacząć woop-ować. Polecam książkę „Rethinking positive thinking’, G.Oettingen

Milej podroży do celów.

48 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page