Rodzaje systemów BBS

Aktualizacja: 23 mar 2020

Bardzo często, gdy pojawiam się w firmach lub rozmawiam z różnymi klientami, którzy chcieli wdrożyć lub reanimować system BBS w swoich firmach, widzę problem z podstawowym rozróżnieniem rodzajów systemu BBS. Na przykład, czym jest to ‘metoda kaskadowa’ (eng. Cascade), czy też ‘metoda rozproszona’ (ang. Diffusion).


Kiedy poznaję zasady działające w danej firmie, zawsze zadaję podstawowe pytanie, jak Państwo wdrażali program BBS? Częstą odpowiedzą jest, że firma chciała wdrożyć Audytorów Behawioralnych, którzy będą robić audyty BBS.

Zaznaczę tu, że stwierdzenie „Audyt BBS” jest określeniem merytoryczne błędnym, chociaż jest bardzo często używany w Polsce przy wprowadzaniu BBS.


Ciekawostka: Na pytanie, jaki system jest najlepszy albo który system efektywnie działa w Polsce, odpowiada „Zależy”. Jest to uzależnione kilkoma aspektami:

zarządzaniem bezpieczeństwem firmy, dojrzałością oraz poziomem kultury bezpieczeństwa, stylem zarządzania przywództwem i wielu innych czynników.


Podczas ostatnich 7 lat pracy w podobnych projektach, zauważyłam, że w Polsce, najbardziej bezbolesną, efektywną oraz wywołującą najmniejszy opór u pracowników – jest „Metoda wtopiona (ang. Embedded). Jest to metoda, która najczęściej wybierają klienci, oraz jest jedną z najskuteczniejszych metod BBS.


Nie każda metoda będzie idealna dla każdej firmy. System BBS Musi zostać dostosowany do każdej firmy indywidualnie. Na przykład, jestem dużym sceptykiem metody kaskadowej, która wymaga większego poziomu kultury bezpieczeństwa, ale byłam mile zaskoczona, jak dobrze ten system zaczął działać w jednej z firm produkcyjnych w Chorzowie. Zadziałała ona tylko dlatego, że firma była do tego odpowiednio przygotowana.


Pamiętaj, żeby odwiedzić nasz profil na Facebook’u czy LinkedIn i zostawić komentarz pod dzisiejszym artykułem!142 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Zapraszamy do kontaktu z Naszym zespołem

+ 48 600 628 816

PL: Kontaktując się z NEW HSE wyrażają Państwo zgodę na otrzymanie informacji i kontakt NEW HSE, na przesłany adres poczty email oraz nr. telefonu. NEW HSE jako administrator danych podejmuje odpowiednie techniczne i organizacyjne środki bezpieczeństwa w celu ochrony danych osobowych studentów i klientów zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/679 od 25 lutego 2018 r. NEW HSE nie ujawnia danych osobowych i nie zezwala na dostęp do danych osobowych przez osoby trzecie, które nie są wymagane przez prawo lub które nie są kierowane przez NEBOSH lub organ regulacyjny. Szczegółowe informacje na temat GDPR można znaleźć w Polityce ochrony danych NEW HSE znajdującej się na stronie http://www.newhse.pl/firma/polityka-ochrony-danych-new-hse.html

ENG: NEW HSE as a data controller takes appropriate technical and organisational security measures to protect personal information of learners and clients in compliance with the Regulation (EU) 2016/679 (General Data Protection Regulation) from 25th of 2018. NEW HSE doesn't disclose the Personal Data to, or allow access to the Personal Data by any third party other than as required by law or as may be directed by NEBOSH or Regulatory Authority. Detailed information regarding GDPR you can find in NEW HSE Data Protection Policy located on http://www.newhse.pl/en/company/data-protection-policy.html

©2020 by NEW HSE. Proudly created with Wix.com